انگیزه ها، اهداف و اصول

آنچه که باعث ایجاد انگیزه در موسسین و اعضای هیات علمی درسلند جهت تاسیس و راه اندازی این وب سایت شد عبارتند از:

  • عدم دسترسی برابر دانشجویان مناطق مختلف ایرانِ عزیز به اساتید توانا و منابع آموزشی موثر.
  • زمان محدود کلاسِ درس، جهت تشریح مفصل مباحث و حل مسائل متنوع از ساده تا مشکل، متناسب با سطح علمی و نیاز دانشجویان.
  • قابلیت منحصر بفرد و متفاوت شیوه های آموزش مجازی در یادگیری علاقمندان به آموزش( تماشای یک ویدئو باکیفیت و هدفمند، در منزل، در شرایط آرامش و در زمان دلخواه و مناسب می تواند به مراتب موثرتر از کلاس درس فیزیکی با در زمان و مکان تحمیلی و شرایط نه چندان دلخواه باشد).
  • عدم وجود منبع معتبر دانشگاهی جهت پاسخگویی به سوالات و نیازهای علمی-تخصصی دانشجویان و دانش پژوهان در تمام مقاطع تحصیلی از کاردانی تا دکتری.

اشاره به چند نکته در اینجا ضروری به نظر می رسد:

اول اینکه اعضای هیات علمی درسلند با وسواس زیاد از بین اعضای هیات علمی دانشگاهها، مدرسین مدعو مورد تایید و باسابقه و دانش آموختگان دانشگاههای معتبر انتخاب شده و تولید محتوی آموزشی باکیفیت و کارآمد را دستور کار خود قرار داده اند.

دوم، از آنجائیکه از ابتدا مقرر شد از اعضای هیات علمی و مدرسین دانشگاه که از تجربه، تعهد و تخصص کافی در تولید محتوی آموزشی برخوردارند، استفاده شود تصمیم بر آن شد تا بخش قابل توجهی از ویدئوها، چه درس و چه حل مساله، بصورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار گیرد تا از یک سو هدف انجام عمل خیر در قالب زکات دانش محقق شده باشد و هم اساتید، متهم به موکول کردن آموزش به فضای مجازی و اجبار دانشجویان به تهیه ویدئوهای بارگذاری شده نشوند.

و نهایتاً اینکه تهیه ویدئو آموزشی با کیفیت و خوانا، کاری بس دشوار و زمانبر بوده و لازمه ی آن تخصیص زمان و انرژی زیاد و طبیعتا خستگی و افزایش احتمال خطا در اشارات، ارجاعات و نام گذاری هاست. لذا اعضای هیات علمی درسلند به هیچ عنوان خود را مبرا از اشتباه ندانسته و پذیرای انتقادات و پیشنهادات علمی مخاطبان هستند.

امید است خداوند بزرگ ما را در انجام این کار بزرگ و پر زحمت یاری فرماید و برکات زیادی در آن قرار دهد.